דרמה בתקשורת! עיתונאי וסופר מפורסם הלך לעולמו ערב פסח

המשורר והסופר המעוטר שניסה להיאבק בקומוניסטים הלך לעולמו. לאחר הדיווח על מותו של אדם זגייבסקי, גדולי המשוררים בעולם הספידו אותו ברשתות החברתיות. המשוררת שזכתה בפרס הפוליצר, ג'ורי גרהם הספידה אותו בטוויטר וכתבה: "לעולם לא נפסיק להקשיב לך, לנצח אתה תישאר כאן". עבודותיו של המשורר הוחרמו על ידי השלטון הפולני ב-1975.

אבל כבד נפל על קהילת הסופרים העולמית לאחר שהסופר והמשורר המוערך אדם זגייבסקי הלך לעולמו, זגייבסקי נחשב לאחד מגדולי המשוררים הפולנים בהיסטוריה והוא נפטר בגיל ב-75 בביתו בקרקוב אשר בפולין. ההשקפות הנוגות שלו על שחיקת העולם סייעו לבטא היטב רגעים של הלם ואובדן לאחר הפיגוע במגדלי התאומים בניו יורק, אי שם ב-2001 לפני עשרים שנה. את חייו הוא העביר בין שתי יבשות שונות, אמריקה ואירופה.

זגייבסקי היה סופר מוביל בקרב גל הסופרים החדש שסחף את פולין במאה הקודמת, הוא דמות מובילה באותו דור מיוחד של יוצרים אשר כונה "הדור של 68". תומכי התנועה עודדו את היוצרים להשתמש בסגנון שפה פשוט יותר ביצירות שלהם. השירים שזגייבסקי יצר עסקו בקשיים של החיים תחת השלטון הקומוניסטי שהיה בפולין 44 שנים עד שברית המועצות קרסה.

בעבר היצירות של זגייבסקי הוחרמו על ידי השלטון הפולני הקומוניסטי ב-1975, החלטה שלטונית התקבלה לאחר שזגייבסקי הצטרף למחאה כנגד השינויים המשמעותיים שבוצעו בחוקה של פולין שגרמו לפגיעה בעקרונות שבהם הוא האמין. אותם שינויים כללו הצהרת אמונים למפלגה הקומוניסטית ששלטה בפולין וכמובן גם לברית המועצות עצמה. ככל הנראה כתוצאה מכך מספר שנים לאחר מכן הוא החליט לעזוב את פולין ולעבור לצרפת.

בזמן שהותו בצרפת הוא התגורר בפריז במשך 20 שנה וחזר לפולין רק בשלב מאוחר יותר של חייו. זגייבסקי נהג לומר שמה שהכי מעניין אותו הוא השזירה של "העולם ההיסטורי עם העולם הקוסמי שהוא סטטי, או ליתר דיוק נע בקצב אחר לגמרי. העולמות האלה נלחמים אחד בשני, אך גם משלימים זה את זה וזה באמת ראוי למחשבה עמוקה". כך הוא התבטא בריאיון שנערך איתו בעבר והסביר את התפיסה האמנותית שלו.

עצרו הכל! יש דברים שאסור לי לספר לכם כאן באתר. כל האמת נחשפת בעמוד הסודי שלי. הקליקו כאן לצפייה!

הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

 

 

 

דילוג לתוכן