חוגגים 10 שנים לפורטל

מדוע לוחם צה"ל בגבעתי החליט להתאבד?

עומרי חיון

27/05/2020

12:26

שתפו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

רב"ט ניב לובטון  מצא את מותו בינואר 2019 אחרי שרכזי מודיעין ביחידה לא דיווחו כראוי על סימני המצוקה שגילה החייל שניסו לגייס.

לאחרונה הוצגו לראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, ממצאי הבדיקה שנערכה ביחס לנסיבות מותו של לוחם צה"ל, רב-טוראי ניב לובטון ז"ל, חניך בקורס מ"כים, יום אחרי שנעשה ניסיון לגייסו כמקור על ידי שני רכזי מודיעין של המשטרה הצבאית. לבוטון, היה לוחם בחטיבת גבעתי, ויצא לקורס מ"כים, שם ניסו חוקרים לגייסו, אך הוא התאבד ביום שלמחרת.

מדובר באירוע חמור שהסתיים במותו הטראגי של לוחם. הרמטכ"ל אמר: "העקרון המוביל בצה"ל הנו 'האדם יקר'. זהו עקרון אשר חייב להנחות את כל המפקדים והחיילים. מעקרון זה נגזר הציווי להיות רגיש לאדם, לדאוג לצרכיו ולטפל בכל אירוע בחרדת קודש וביראת חיים".

בבדיקות התברר כי היו כשלים בדרך פעילותו של מערך המודיעין במצ״ח וציין כי חובת המפקדים ואנשי מערך המודיעין, בכל הרמות, לוודא קיום של תהליכים יסודיים, כיבוד זכויותיהם ודאגה קבועה למצבם הפיזי והנפשי של החיילים. מפקד מצ״ח באר שבע הודח מיחידת מצ״ח, לא ישרת בתפקידי פיקוד וקידומו יעוכב למשך שש שנים, זאת בגין אחריותו הפיקודית לאירועים. מפקד מרחב דרום במצ״ח, קצין בדרגת סגן-אלוף, ננזף על ידי ראש אגף כוח האדם בגין אחריותו הפיקודית לאירועים.

הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

 

 

 

דילוג לתוכן